Przejdź do głównej zawartości

Angielskie miasta i miasteczka cz. III


  Bath


Miasto położone jest ok. 160 km na zachód od Londynu i około 20 km od Bristolu. Jeśli rano wsiądziemy do autobusu National Express w Londynie, spędzimy przemiły dzień w Bath i wrócimy tego samego dnia wieczorem po dniu pełnym wrażeń. Przepięknie położone nad rzeką Avon miasto Bath swoją wyjątkowość zawdzięcza występującym na tym terenie wodom geotermalnym.
Rzymianie urządzili tutaj prawdziwe spa i do dzisiaj Bath ma charakter miejscowości uzdrowiskowej i wypoczynkowej. Trzeba dodać, że wspaniałe łaźnie z czasów rzymskich zachowały się do dzisiaj, a urocze centrum zachęca do spacerów nawet zimą! W XVIII wieku miasto cieszyło się ogromną popularnością i przyciągało wielu znakomitych ludzi. Przebywała tutaj Jane Austen, w Bath rozgrywa się akcja dwóch powieści tej pisarki. Miłośnicy literatury z pewnością zechcą odwiedzić The Jane Austen CentreCambridgeDo Cambridge również wybrałam się na jednodniową wycieczkę z Londynu. Położone jest ok 80 km od Londynu i dojechać tam najprościej autobusem NE. Nazwa miasta oczywiście każdemu powinna się skojarzyć z drugim po Oksfordzie najstarszym uniwersytetem w Anglii. Właśnie ten uniwersytet oraz atmosfera studenckiego życia przyciąga co roku zarówno spragnionych wiedzy studentów, jak i turystów z całego świata. Historyczne uliczki centrum miasta oraz znana King's Parade kuszą swoimi zaułkami, ale najpiękniejsze są gotyckie budynki uniwersyteckie. Kiedy zwiedzałam Cambridge, akurat studenci mieli wolne, więc udało mi się pooglądać budynki wewnątrz, przy czym zostałam poproszona, by nie robić zdjęć wnętrz. Zwiedzanie uniwerysetu dostarczyło mi niezwykłych przeżyć!

      
  
  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczne miejsca na Kaszubach - "polskie Stonehenge" i nie tylko...

Jeśli co roku latem jeździcie nad morze, wyjedźcie kilka dni wcześniej i po drodze, choć na kilka dni zatrzymajcie się na Kaszubach, bo warto! 
Możecie chociażby odwiedzić "polskie Stonehenge" w Węsiorach w gminie Sulęczyno.

Pompeje i Herkulanum

Są takie miejsca, które bardzo chcemy w swoim życiu choć raz zobaczyć, bo słyszymy o nich w telewizji, czytamy w książkach, czasem pojawiają się w filmach. Przykładem mogą być piramidy egipskie w Gizie. I właśnie jednym z takich miejsc są dla nas Pompeje. Będąc w Neapolu, nie mogliśmy tam nie pojechać! Oczywiście baliśmy się, że mogą nas rozczarować, ponieważ co roku odwiedza je ponad dwa i pół miliona turystów, ale każdy kto był, polecał.

Neapol – miasto z duszą

Z pomocą świętego Mikołaja pojechaliśmy do Neapolu w lutym (nie, nie pożyczył nam renifera, dał nam bilety). Przed wyjazdem mieliśmy obawy: Jaki Neapol poznamy - stereotypowy brudny, niebezpieczny i nieciekawy czy, jak sądzą inni, wyjątkowy – miejsce w którym można się zakochać?