Przejdź do głównej zawartości

Angielskie miasta i miasteczka cz. II


Lichfield

W regionie West Midlands znajdziemy przepiękną katedrę z XIII wieku oraz dom Erasmusa Darwina, dziadka Cherlesa Darwina, który był botanikiem, lekarzem i naukowcem. Dom otoczony ziołowym ogrodem znajduje się w pobliżu katedry.
Kolejna atrakcja The Garden of Remembrance oferuje spokojny odpoczynek wśród zieleni, Monks Walk Garden - to inny cichy zakątek idealny na spacer.Gloucester
 
Miasto ma bardzo długą historię, założone zostało w 48 r n.e. do dziś zachowały się zabytki z tego okresu. Jak podaje Wikipedia: „Pozostałości rzymskiej bramy można oglądać na ulicy Eastgate, a same ulice Northgate, Southgate, Eastgate i Westgate nadal znajdują się w tych samych miejscach co ich rzymskie odpowiedniki. Ponadto wiele obiektów z czasów rzymskich można oglądać w lokalnym Muzeum Miejskim w Gloucester” (wikipedia.org)

Co warto zobaczyć?
Warto przespacerować się po The Dock czyli XIX wiecznym porcie, gdzie znajdują się też zabytkowe magazyny i muzeum żeglugi. Największą atrakcją jest jednak katedra, znana obecnie z tego, że kręcono w niej sceny do filmów o przygodach "Harry'ego Pottera". Katedra jest monumentalna, a jej krużganki robią niesamowite wrażenie.Samo miasto niejednokrotnie wybierano jako plan filmowy, np. w styczniu 2015 roku filmowano tu odcinek Sherlocka produkcji BBC, kręcono tu także zdjęcia do najnowszej wersji filmu o Alicji w krainie czarów „Through The Looking Glass (2016)” . Ekipa filmowa przebywała tu przez tydzień, kręcąc sceny w porcie. Nie są to jedyne filmy, były jeszcze sceny do „Dr Who” i inne może mniej znane polskiemu widzowi produkcje. Miasto oferuje kilka ciekawych opcji zwiedzania, o których można poczytać na stronie miasta.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczne miejsca na Kaszubach - "polskie Stonehenge" i nie tylko...

Jeśli co roku latem jeździcie nad morze, wyjedźcie kilka dni wcześniej i po drodze, choć na kilka dni zatrzymajcie się na Kaszubach, bo warto! 
Możecie chociażby odwiedzić "polskie Stonehenge" w Węsiorach w gminie Sulęczyno.

Pompeje i Herkulanum

Są takie miejsca, które bardzo chcemy w swoim życiu choć raz zobaczyć, bo słyszymy o nich w telewizji, czytamy w książkach, czasem pojawiają się w filmach. Przykładem mogą być piramidy egipskie w Gizie. I właśnie jednym z takich miejsc są dla nas Pompeje. Będąc w Neapolu, nie mogliśmy tam nie pojechać! Oczywiście baliśmy się, że mogą nas rozczarować, ponieważ co roku odwiedza je ponad dwa i pół miliona turystów, ale każdy kto był, polecał.

Neapol – miasto z duszą

Z pomocą świętego Mikołaja pojechaliśmy do Neapolu w lutym (nie, nie pożyczył nam renifera, dał nam bilety). Przed wyjazdem mieliśmy obawy: Jaki Neapol poznamy - stereotypowy brudny, niebezpieczny i nieciekawy czy, jak sądzą inni, wyjątkowy – miejsce w którym można się zakochać?