Przejdź do głównej zawartości

Angielskie miasta i miasteczka cz. IV


Southampton (przez mieszkańców zwane Soton)Miasto jest znane z portu, z którego w 1912 roku wypłynął statek Titanic. Znajduje się tu Sea City Museum, Solent Sky oraz Muzeum Domu Tudorów, a także pozostałości dawnych murów miejskich i najstarszy w Hampshire pub.
Nieopodal mieści się ogromne centrum handlowe West Quay Shopping Centre liczące ponad 90 markowych sklepów. Southampton jest znane również z mariny, gdzie przypływają i wypływają gigantyczne wycieczkowe statki, takie jak Queen Mary 2. W tym portowym mieście nie ma zbyt wiele zabytków, za to jest ono dobrą bazą wypadową, w okolicy jest co zwiedzać!

 

 


 

 Salisbury i Magna Carta

Droga z centrum Soton autobusem miejskim zajęła mi około 45 minut. Miasteczko jest bardzo ładne, ale prawdziwą atrakcją jest majestatyczna katedra otoczona pięknym zielonym trawnikiem. Cała katedra prezentuje jednolity styl gotycki z najwyższą w Wielkiej Brytanii iglicą liczącą 123 metry. Wewnątrz widziałam najstarszy na świecie funkcjonujący zegar z 1386 roku. Katedra może się pochwalić największymi spośród wszystkich katedr w Wielkiej Brytanii krużgankami oraz Wielką Kartą Swobód z 1215 roku (Magna Carta), która po raz pierwszy określiła stosunki między królem (Janem) i jego poddanymi oraz ich prawa. Po wyjściu z katedry jeszcze chwilę spacerowałam uliczkami tego uroczego miasta.

 


 
Netley


Niedaleko Southhampton znajduje się miejscowość Netely i ruiny katedry. Lubię takie czarujące i romantyczne zakątki. Z kolei spacerując plażą można dojść do pałacu, który obecnie jest prywatną posiadłością. Zamek ma związki z dynastią Tudorów. Odwiedzili to miejsce m.in. Królowa Elżbieta I i Książę Karol. W 1880 roku został przebudowany w stylu gotyckim, a od 1999 roku znajdują się tu luksusowe apartamenty.

 
Winchester i Rycerze Okrągłego Stołu


Winchester – pierwsza stolica Anglii. Miasto warto zwiedzić ze względu na legendarny Stół Rycerzy Króla Artura, gregoriański młyn wodny, dom słynnej pisarki Jane Austen, Katedrę, pozostałości po zamku (Great Hall). Spacerując, podziwiałam małe ukryte w zaułkach uliczek kościółki, średniowieczne budynki na High Street i maleńki (jeden z najmniejszych) pub z 1540 r. mieszczący kilka stolików – The Eclipse Inn, który znajduje się na liście nawiedzonych angielskich pubów. Legenda głosi, że pojawia się się w nim Szara Dama, prawdopodobnie duch Lady Lisie, która została zgładzona w 1685 roku. Zdecydowanie warto wybrać się na spacer uroczą trasą wzdłuż rzeki i starożytnych murów. Sprawdzając informacje o mieście, wyczytałam, że można nawet przez Internet zamówić spotkanie z wolontariuszem, który oprowadzi po mieście i pokaże prawdziwe perełki. 
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczne miejsca na Kaszubach - "polskie Stonehenge" i nie tylko...

Jeśli co roku latem jeździcie nad morze, wyjedźcie kilka dni wcześniej i po drodze, choć na kilka dni zatrzymajcie się na Kaszubach, bo warto! 
Możecie chociażby odwiedzić "polskie Stonehenge" w Węsiorach w gminie Sulęczyno.

Pompeje i Herkulanum

Są takie miejsca, które bardzo chcemy w swoim życiu choć raz zobaczyć, bo słyszymy o nich w telewizji, czytamy w książkach, czasem pojawiają się w filmach. Przykładem mogą być piramidy egipskie w Gizie. I właśnie jednym z takich miejsc są dla nas Pompeje. Będąc w Neapolu, nie mogliśmy tam nie pojechać! Oczywiście baliśmy się, że mogą nas rozczarować, ponieważ co roku odwiedza je ponad dwa i pół miliona turystów, ale każdy kto był, polecał.

Neapol – miasto z duszą

Z pomocą świętego Mikołaja pojechaliśmy do Neapolu w lutym (nie, nie pożyczył nam renifera, dał nam bilety). Przed wyjazdem mieliśmy obawy: Jaki Neapol poznamy - stereotypowy brudny, niebezpieczny i nieciekawy czy, jak sądzą inni, wyjątkowy – miejsce w którym można się zakochać?