Przejdź do głównej zawartości

Wilno - dzień pierwszy

kościół św. Franciszka w WilnieDo Wilna z Katowic nie ma bezpośredniego połączenia, ale z wygodną przesiadką w Oslo można tam dolecieć w kilka godzin. Wylatujemy skoro świt i po południu jesteśmy już w Wilnie. W Oslo kilka godzin na lotnisku, przed samym wylotem wszystkich pasażerów bardzo dokładne sprawdzali celnicy z psem. Ciekawe, dlaczego? Jeszcze nigdy nie byliśmy świadkami obwąchiwania wszystkich czekających w kolejce do wejścia pasażerów. Jeśli miałby to być przemyt, to trochę w dziwnym kierunku, bo to raczej do Norwegii ktoś mógłby chcieć coś szmuglować, ale kto wie…

Z kolei w samolocie wydarzyła się awantura, gdy jeden z Litwinów zdecydowanie niegrzecznie potraktował innego pasażera oraz obsługę i zaraz po wylądowaniu zgarnęła go policja. Takich ‘atrakcji’ do tej pory też w samolocie nigdy nie mieliśmy. Poza tym wszystko poszło zgodnie z planem. Dojazd do hostelu, pokój w tanim hostelu i wieczorny spacer po starówce. Pogoda nie była najlepsza, ale dzięki temu mogliśmy podziwiać Ostrą Bramę praktycznie sami, w kolejnych dniach było to już niemożliwe. Tylko tego dnia można było poczuć wyjątkową atmosferę skupienia i modlitwy. Nasz spacer obejmował kolejno: Ostrą Bramę, Kościół św. Teresy, celę Konrada, Kościół św. Kazimierza, ratusz, cerkiew św. Paraskiewy, ulicę Literatów, Kościół św. Anny i Bernardynów oraz pomnik Mickiewicza, ulicę Zamkową, spacer po dzielnicy żydowskiej i kolację w piwnicy, gdzie podają gulasz z Bobra i inne potrawy z dziczyzny.

przesiadka w Torp

Oro Uostas

Ostra Brama

Ostra Brama

kościół św. Teresy w Wilnie

Kościół św. Kazimierza w Wilnie

Ratusz w Wilnie

cerkiew św. Paraskewy Piatnicy w Wilnie

ulica Literatów w Wilnie Literatų

ulica Literatów w Wilnie Literatų

ulica Literatów w Wilnie Literatų

ulica Literatów w Wilnie Literatų

ulica Literatów w Wilnie

ulica Literatów w Wilnie Literatų

Kościół św. Franciszka w Wilnie

Pomnik Adama Mickiewicza w Wilnie

Dziady Adama Mickiewicza

drzewa w Wilnie

ulica Zamkowa w Wilnie

Adam Mickiewicz

polska ambasada w Wilnie

Adam Mickiewicz

dzielnica żydowska w Wilnie

mięso z bobra

litewskie piwa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczne miejsca na Kaszubach - "polskie Stonehenge" i nie tylko...

Jeśli co roku latem jeździcie nad morze, wyjedźcie kilka dni wcześniej i po drodze, choć na kilka dni zatrzymajcie się na Kaszubach, bo warto! 
Możecie chociażby odwiedzić "polskie Stonehenge" w Węsiorach w gminie Sulęczyno.

Pompeje i Herkulanum

Są takie miejsca, które bardzo chcemy w swoim życiu choć raz zobaczyć, bo słyszymy o nich w telewizji, czytamy w książkach, czasem pojawiają się w filmach. Przykładem mogą być piramidy egipskie w Gizie. I właśnie jednym z takich miejsc są dla nas Pompeje. Będąc w Neapolu, nie mogliśmy tam nie pojechać! Oczywiście baliśmy się, że mogą nas rozczarować, ponieważ co roku odwiedza je ponad dwa i pół miliona turystów, ale każdy kto był, polecał.

Neapol – miasto z duszą

Z pomocą świętego Mikołaja pojechaliśmy do Neapolu w lutym (nie, nie pożyczył nam renifera, dał nam bilety). Przed wyjazdem mieliśmy obawy: Jaki Neapol poznamy - stereotypowy brudny, niebezpieczny i nieciekawy czy, jak sądzą inni, wyjątkowy – miejsce w którym można się zakochać?