sobota, 13 maja 2017

Bernkastel-Kues nad MozeląBernkastel-Kues znajdujące się w dolinie Mozeli, w połowie drogi między Cochem i Trier. Miasteczko, znane jest z produkcji najlepszych win w Niemczech.
Z lewobrzeżnej części miasta – Kues pochodzi filozof, matematyk i astronom, znany jako kardynał Mikołaj z Kuzy. Udostępniony do zwiedzania jest dom, w którym się urodził.

 


Jednak największą atrakcję stanowi średniowieczny rynek otoczony domami z XVII wieku. Naszą uwagę od razu przyciąga mały i wąski domek zwany Spitzhäuschen, którego początki sięgają 1416 roku. Parter tego domku jest znacznie węższy niż wyższe piętra. 


Innym znanym budynkiem jest bogato zdobiony dom z muru pruskiego i jeden z najstarszych budynków w rynku – Heinz’sche Haus. Obecnie służy jako siedziba winiarni.


 
Wyruszamy na spacer po wąskich, wybrukowanych uliczkach. Na starówce podziwiamy piękne domy z muru pruskiego, renesansowy ratusz i Fontannę Św. Michała. Szachulcowe fasady budynków, sklepiki z winem i kawiarenki obrośnięte winoroślą tworzą niepowtarzalny klimat. 
 A po drodze, taki widok...


 

3 komentarze :

 1. Kurcze, właśnie odbyłam podróż hm 15 lat wstecz? Byłam tam kiedyś z rodzicami, ale pamiętam to miasteczko jak przez mgłę :) przypominają mi się zbocza winnic i te urocze domki :) i tak sobie myślę, że fajnie byłoby zabrać tam Mateusza:)
  pozdrawiam

  Magda

  OdpowiedzUsuń
 2. Magda! Zabierz Mateusza i jak dacie radę to weźcie rowery, nie będziesz żałować. Pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń