sobota, 20 maja 2017

Bad Dürkheim i okoliceMiejscowość uzdrowiskowa, którą można porównać do naszego Ciechocinka. Zasadniczą różnicą, pomijając kasyna dla niemieckich kuracjuszy, jest fakt, że okolica zachwyca ogromnymi połaciami winnic. Region jest bardzo znany i leży na Niemieckim Szlaku Wina. 

Trasa turystyczna o długości 85 km prowadzi przez drugi co do wielkości obszar uprawy winorośli Niemczech – Palatynat. Około tysiąca lat p.n.e osiedlili się w nim Celtowie a po nich Rzymianie, którzy zapoczątkowali uprawę winorośli. W miasteczku znajdziemy 7 źródeł leczniczych. Dzięki wodzie solankowej w Bad Dürkheim odpoczniemy przy największej tężni w Niemczech ( 330m ).  
 W jej pobliżu znajduje się wodny plac zabaw dla dzieci, co naszym zdaniem jest rewelacyjnym pomysłem, bo dzieci mogą tam się bawić godzinami, doświadczając dobrodziejstwa solankowej mgiełki.  W Bad Durkheim we wrześniu, odbywa się największy festiwal wina, zwany przekornie Wurstmarkt. Der Dürkheimer Wurstmarkt jest największą tego typu imprezą winiarską w Niemczech, a być może na świecie. Plac festiwalowy (dawny targ kiełbasiany – stąd nazwa festynu) staje się celem podróży miłośników i znawców wina. To właśnie na tym placu znajduje się słynna atrakcja miasteczka - największa na świecie beczka na wino wykonana przez mistrza bednarskiego i winiarza Fritza Kellera w 1934 roku. Beczka o średnicy 13,5 m oraz pojemności 1,7 mln. litrów nigdy nie była napełniona, a dziś mieści restaurację.
Na obrzeżach miasta archeologowie odkryli winnice z czasów rzymskich. Odnalezioną patrycjuszowską willę w Ungstein, otaczały winnice. Świadczyło o tym ukształtowanie terenu i skład roślin, urządzenia do tłoczenia i naczynia do przechowywania wina. 


 W zrekonstruowanych częściowo ruinach w Ungstein (III/IV w.) gospodarują dziś pasjonaci. Reaktywowali nawet winnicę. Systematycznie urządzają winobrania oraz tłoczą wino starożytnymi metodami. Fundusze ze sprzedaży wina przeznaczają na utrzymanie winnicy. 
 Brak komentarzy :

Prześlij komentarz